VISK 7 VISK
 

VISK 6
Národní program digitálního zpřístupnění vzácných dokumentů Memoriae Mundi Series Bohemica


ZÁPIS z jednání komise Programu Veřejné informační služby knihoven (VISK) 6 dne 2. 3. 2010, MK

Přítomni: Mgr. Přemysl Bar (MZK Brno), Mgr. Hana Beránková (Knihovna AV ČR, v.v.i.), PhDr. Miroslava Hejnová (NK ČR), PhDr. Marta Hradilová (Archiv AV ČR, v.v.i.), Mgr. Jana Hrbáčová (Muzeum umění Olomouc), PhDr. Jaroslava Kašparová (Knihovna Národního muzea), Mgr. Adolf Knoll (NK ČR), doc. PhDr. Helena Krmíčková, Dr. (FF MU), Mgr. Petra Miturová (MK), doc. PhDr. Marie Ryantová, CSc. (FF JU ČB), Mgr. Blanka Skučková (MK), PhDr. Klára Woitschová (FF UK v Praze).

1. Zahájení :
Mgr. Miturová (tajemnice) zahájila jednání a členové komise se vzájemně představili (noví členové od r. 2010: Dr. Hejnová, Mgr. Hrbáčová, Dr. Kašparová, doc. Krmíčková, doc. Ryantová).

2. Volba předsednictva :

Předsedkyní byla zvolena Mgr. Beránková, místopředsedkyní PhDr. Kašparová. Jednání dále vedla předsedkyně komise s výjimkou projednávání projektu č. 24 (KNAV ČR), kdy se vedení ujala místopředsedkyně.

3. Projednávání projektů :
Objem rozdělovaných finančních prostředků činil 4 219 tis. Kč (navýšeno o nerozdělené prostředky podprogramu VISK 2).

Pro rok 2010 byly stanoveny tyto zásady :

  • přednostní podpora digitalizace významných rukopisů a unikátních starých tisků, nikoli dokumentů novodobých,
  • podpora prací spojených s digitalizací,
  • výše dotace zaokrouhlována na celé tisíce směrem dolů.

Základní pravidla přidělování finančních prostředků a způsob hlasování :
Členové komise vedli podrobnou rozpravu o každém předloženém projektu. Předmětem jednání bylo splnění základních podmínek, stanovených v zadávací dokumentaci podprogramu VISK 6 na rok 2010: vhodnost a způsobilost dokumentů k digitalizaci, vzácnost fondů, počet požadavků na jejich zpřístupnění, míra ohrožení dokumentů, badatelský význam a stupeň dostupnosti originálu atd.

4. Zdůvodnění nepřidělení dotace :
- projekt č. 1 (VMG v Č. Lípě) – projekt je zaměřen částečně i na digitalizaci novodobých dokumentů, které nejsou bezprostředně ohroženy, a charakterem tedy neodpovídá podprogramu VISK 6, který je určen na digitalizaci rukopisů a starých tisků. Z důvodu chybějící kalkulace nákladů na digitalizaci nebylo možné poskytnout dotaci ani na digitalizaci latinské gramatiky hornolužické srbštiny, ani na dílo J. X. Ticina, které navíc není unikátní (nachází se v 6 dalších českých knihovnách). Komise doporučuje podat přepracovanou žádost o poskytnutí dotace v příštím roce, v případě tisků 19. století pak do podprogramu VISK 7 – Kramerius.
- projekt č. 2 (Masarykův ústav a Archiv AV ČR) – projekt je zaměřen na digitalizaci starých tisků, které nejsou bezprostředně ohroženy, z vybraných dokumentů je prokazatelně unikátní pouze dílo J. A. Komenského, avšak z důvodu chybějící tabulky kalkulovaných nákladů nebylo možné přidělit dotaci ani na digitalizaci tohoto konkrétního titulu. Komise doporučuje znovu zvážit význam dokumentů navržených k digitalizaci a podat přepracovanou žádost o poskytnutí dotace v příštím roce.
- projekt č 4 (ZČM Plzeň) - projekt je zaměřen na digitalizaci map z 19. století. Vzhledem k prioritám stanoveným pro rok 2010 (přednostní podpora digitalizace významných rukopisů a unikátních starých tisků) a nedostatku finančních prostředků nebyla dotace přidělena. Komise doporučuje zvážit podání žádosti o poskytnutí dotace v příštím roce do podprogramu VISK 7 – Kramerius.
- projekt č. 6 (Město Hořice) - projekt je zaměřen na digitalizaci novodobých dokumentů, které nejsou bezprostředně ohroženy, charakterem tak neodpovídá podprogramu VISK 6, který je určen na digitalizaci rukopisů a starých tisků. Komise doporučuje podat přepracovanou žádost o poskytnutí dotace v příštím roce do podprogramu VISK 7 – Kramerius.
- projekt č. 13 (NTK) – z popisu projektu dostatečně nevyplývá, čím jsou dokumenty navržené k digitalizaci významné, není popsán jejich fyzický stav, chybí kalkulace nákladů na digitalizaci. Komise doporučuje podat přepracovanou žádost o poskytnutí dotace v příštím roce.
- projekt č. 14 (NLK) - projekt je zaměřen na digitalizaci dokumentů důležitých pro dějiny lékařství, nicméně málo významných v porovnání s ostatními dokumenty navrženými k digitalizaci a prioritami stanovenými pro rok 2010, badatelské veřejnosti jsou navíc přístupny v reprintu (Heister – jiná vydání) a částečně i v digitalizované podobě (Agricola).
- projekt č. 20 (NTM) – dokumenty navržené k digitalizaci nejsou unikátní, některé byly již digitalizovány v předchozích letech.
- projekt č. 23 (PřF UK v Praze) - dokumenty navržené k digitalizaci nejsou unikátní, z popisu projektu dostatečně nevyplývá, čím jsou významné, není popsán jejich fyzický stav, chybí kalkulace nákladů na digitalizaci.

5. Zdůvodnění přidělení dotace u žádostí nad 500 tis. Kč:
- projekt č. 7 (NK ČR) – jedná se o největší a nejvýznamnější sbírku rukopisů a starých tisků ČR, která je badatelsky velmi žádaná, požadovaná částka je úměrná významu rukopisného fondu NK.
- projekt č. 26 (Knihovna Národního muzea) – jedná se o jednu z největších a nejvýznamnějších sbírek rukopisů a starých tisků ČR, která je badatelsky velmi žádaná, požadovaná částka je úměrná významu rukopisného fondu Knihovny Národního muzea.

6. Doporučení komise a podmínky poskytnutí dotace :
- projekt č. 5 (Muzeum Brněnska) – do průvodního dopisu (a do rozhodnutí): „Dotace je určena pouze na digitalizaci dokumentů sign. R 9, R 11, R 12, R 14 a R 16.“
- projekt č. 10 (MZM) – do průvodního dopisu (a do rozhodnutí): „Dotace je určena pouze na digitalizaci dokumentů sign. A 50.516, A 49.713 a A 11.604.“

Ve všech rozhodnutích o poskytnutí dotace bude uvedeno :
„Finanční prostředky dotace jsou určeny pouze na digitalizaci. Příjemce dotace souhlasí se zpřístupněním vyrobených digitálních kopií v Digitální knihovně Manuscriptorium provozované NK ČR. Je povinen zajistit dlouhodobou archivaci těchto kopií, ať už v NK ČR nebo na vlastním úložišti, v kvalitě stanovené konvencemi. Pokud příjemce dotace archivuje data v NK ČR, zajistí výrobu 2 ks archivních kopií v požadované kvalitě.“

7. Hodnocení předchozího ročníku podprogramu VISK 6 a další otázky :
Odborný garant Mgr. Adolf Knoll zpracoval přehled výsledků digitalizace v podprogramu VISK 6 za rok 2009, který byl zveřejněn na webových stránkách programu VISK http://visk.nkp.cz/VISK6.htm#2009. Bylo digitalizováno 183 dokumentů/80.504 obrazů. Projekt Vědecké knihovny v Olomouci nebyl realizován, prostředky dotace poskytnuté ve výši 179 tis. Kč byly přesunuty do podprogramu VISK 7 – Kramerius. Pokud by v průběhu roku 2010 nastala situace, že by příjemce vrátil dotaci z podprogramu VISK 6, komise žádá, aby tyto prostředky zůstaly v podprogramu VISK 6 a byly použity k navýšení dotace projektů, které byly redukovány pouze z důvodů nedostatku financí (č. 7, č. 12, č. 17 a č. 26).

8. Závěr - přidělení finančních prostředků :

  • Celkem bylo přihlášeno a komisi předloženo k hodnocení 26 projektů. Souhrn veškerých finančních požadavků činil 5 149 000 Kč.
  • Komise doporučila k finanční podpoře MK celkem 18 projektů. I přes omezené finanční možnosti pro rok 2010 byly v plné výši uspokojeny požadavky 12 projektů.
  • Celkem bylo rozděleno 4 219 000 Kč neinvestičních prostředků. Výsledky ukazuje přiložená tabulka.

Zapsala: Mgr. Petra Miturová,
tajemnice
2. 3. 2010
Schválila: Mgr. Hana Beránková
předsedkyně komise

09.04.2010