VISK 7 VISK
 

ZÁPIS z jednání hodnotitelské komise Programu Veřejné informační služby knihoven – VISK 7 konaného dne 1. 3. 2006, MK

Přítomni: PhDr. Zuzana Kopencová (MěK v Praze), Mgr. Miloš Korhoň (VK Olomouc),
Dr. Ivan Ljubka (NK ČR), Mgr. Petra Miturová, Ivana Nývltová (Knihovna Muzea vých. Čech), PhDr. Jiří Polišenský (NK ČR), Jana Shejbalová (MZK Brno), Mgr. Blanka Skučková, PhDr. Mirko Šnýdr (NK ČR), Mgr. Vladimíra Vávrová (Knihovna Muzea družstevnictví).

Omluveni: PhDr. Adam Kretschmer (Knihovna TU Liberec), Mgr. Martin Sekera, Ph.D. (Knihovna NM)

1. Zahájení a představení členů komise :

Mgr. Miturová (tajemnice) zahájila jednání komise . Komise souhlasila s přítomností
Dr. Ljubky pro případ, že by bylo třeba posuzovat technické aspekty realizace projektů.

2. Volba předsednictva :

Předsedou byl zvolen PhDr. Šnýdr, místopředsedkyní Mgr. Kopencová. Další jednání řídil předseda komise s výjimkou projednávání projektu Národní knihovny ČR, kdy jednání vedla místopředsedkyně.

3. Projednávání projektů :

Národní knihovna ČR zpracovala koncepci trvalého uchování knihovních sbírek tradičních a elektronických dokumentů v knihovnách ČR, která předpokládá vybudování centrálního datového úložiště (CDU). Finanční zajištění tohoto záměru (VISK 4), který je prioritou NK ČR, klade na celý program VISK nároky o cca 5 000 tis. Kč vyšší než v loňském roce, což značně ovlivňuje objem financí rozdělovaných v jednotlivých podprogramech. Vedení MK jedná o navýšení programu VISK o příslušnou částku, ke dni 1. 3. 2006 však dosud není v této věci definitivně rozhodnuto. Vzhledem k tomu byly na rok 2006 navrženy dvě varianty financování projektů VISK 7 :

1) Z finančních prostředků programu VISK Ministerstva kultury – za předpokladu, že dojde k jejich navýšení na rok 2006 (příp. navýšení rozpočtu Národní knihovny ČR za účelem vybudování CDU), činí objem rozdělovaných prostředků 2 200 tis. Kč .

2) Z finančních prostředků Ministerstva informatiky - pokud program VISK nebude navýšen, projekty komisí doporučené k přidělení dotace budou začleněny do projektu „Archivace a zpřístupnění dokumentů Národní digitální knihovny prostřednictvím centrálního datového úložiště. I. fáze“, na který Národní knihovna ČR obdržela dotaci Ministerstva informatiky. Jako tituly prvořadého významu byly označeny „Lidové noviny“, „Národní listy“, „Našinec“, „Politik“, „Reichenberger Zeitung“.

Tato varianta financování má však několik úskalí: 1. časová prodleva realizace vzhledem k tomu, že změna projektu podléhá schválení EU (lze očekávat oddálení cca o 2 měsíce), 2. otázka vlastnických vztahů, protože příjemcem dotace bude pouze Národní knihovna ČR, vzniklé kopie všech titulů tudíž jejím majetkem (toto řešení není s ostatními institucemi předem projednáno), 3. kopie musí být zhotoveny mimo Národní knihovnu ČR, která sama sobě nemůže reformátování zajistit dodavatelsky.

Základní pravidla přidělování finančních prostředků a způsob hlasování :

Členové komise vedli podrobnou rozpravu o každém předloženém projektu. Předmětem bylo splnění základních podmínek, stanovených v zadávací dokumentaci k podprogramu VISK 7 na rok 2006, vhodnost a způsobilost dokumentů k mikrofilmování a digitalizaci, vzácnost titulů, frekvence jejich využití, míra ohrožení, badatelský význam, počet dostupných exemplářů atd. Poté byly jednotlivým projektům přidělovány konkrétní finanční částky, přičemž byly uplatněny tyto zásady:

  • vzhledem k omezeným finančním možnostem pro rok 2006 dávána přednost rozpracovaným, zejm. hojně využívaným deníkům, a titulům těsně před dokončením,
  • podpora pokračování činnosti pracovišť reformátování v jednotlivých regionech,
  • dotace není poskytována na hardware a software,

4. Důvody nepřidělení dotace :

  • projekt č. 1 (Krajské muzeum Karl. Vary) – přestože se jedná o významný historický a ohrožený pramen, projekt tematicky nezapadá do zadání podprogramu a není jeho prioritou, navíc se jedná o nový, nikoli pokračující projekt, opakovaně předkládaný. Komise se domnívá, že reformátování dokumentu z historie lázeňství je možné zajistit z jiných fin. zdrojů, např. sponzoringem. Při realizaci doporučuje kontaktovat odbor správy a ochrany fondů (dr. Polišenský, dr. Vrbenská) Národní knihovny ČR a aktivity koordinovat.
  • projekt č. 2 (Krajské muzeum Cheb, p.o.) - projekt není prioritou podprogramu, jedná se o nový titul, nikoli pokračující projekt. Komise se domnívá, že reformátování regionálního periodika je možné zajistit z jiných finančních zdrojů, např. sponzoringem.
  • projekt č. 3 (JVK Č. Budějovice) – projekt tematicky nezapadá do zadání podprogramu, který není určen na reformátování současných titulů zasažených povodněmi. Komise doporučila tento opakovaně předkládaný projekt financovat z programu 234 118 „Obnova majetku státních kulturních zařízení poškozeného povodní 2002“ v gesci odboru ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií MK,
  • projekt č. 5 (Gender studies, o.p.s.) – projekt tematicky nezapadá do zadání podprogramu, který není určen na reformátování archiválií, jeho realizace není možná vzhledem k tomu, že v současné době ani neexistuje standard pro popis korespondence . Komise doporučuje za účelem ochrany archiválií navázat spolupráci s Národním archivem nebo Památníkem národního písemnictví.
  • projekt č. 8 (Moravskoslezská věd. knihovna v Ostravě) – projekt předpokládá vybudování nového digitalizačního pracoviště vybaveného planetárním skenerem, což by z hlediska celorepublikového zajištění služeb bylo jistě přínosné. V zhledem k omezeným finančním možnostem pro rok 2006 však dotaci na pořízení hardware a software nelze poskytnout.
  • projekt č. 11 (Město Horažďovice – knihovna) – projekt tematicky nezapadá do zadání podprogramu, který není určen na reformátování monografií, navíc se jedná o nový, nikoli pokračující projekt. Komise doporučuje podat žádost o dotaci v následujících letech s tím, že z projektu bude vypuštěna beletrie.
  • projekt č. 18 (Reg. muzeum v Mikulově) - projekt není prioritou podprogramu vzhledem k regionálnímu významu periodika, jedná se o nový titul, nikoli pokračující projekt. Komise doporučuje podat žádost o dotaci příští rok.

5. Doporučení komise a podmínky poskytnutí dotace :

- projekt č. 6 (Národní archiv – knihovna)

do průvodního dopisu: „Komise se rozhodla podpořit projekt vzhledem k unikátním dokumentům, ke kterým badatelé prozatím neměli přístup.“

do rozhodnutí o poskytnutí dotace „Fin. spoluúčast bude vynaložena na práce bezprostředně související s reformátováním, nikoli na dopravu.“

- projekt č. 9 (Státní technická knihovna)

do rozhodnutí o poskytnutí dotace: „Dotace je určena výhradně na dokončení „Chemických listů pro vědu a průmysl“, nikoli na zahájení reformátování nových titulů. Také finanční spoluúčast bude vynaložena na práce související s reformátováním „Chemických listů“.

- projekt č. 12 (Vojenský historický ústav)

do průvodního dopisu: „Komise se rozhodla podpořit projekt vzhledem k významu titulů s tím, že poskytnutá částka má pouze motivační charakter pro zahájení reformátování.“

do rozhodnutí o poskytnutí dotace: „Dotace je určena výhradně na reformátování titulů „Družina československých legionářů“, „Čechoslovák“ a „Žižka. Vlast“.

- projekt č. 13 (Národní muzeum - knihovna)

do rozhodnutí o poskytnutí dotace „Fin. spoluúčast bude vynaložena na práce bezprostředně související s reformátováním, nikoli na nákup DHM.“

- projekt č. 15 (UMPRUM – knihovna)

do průvodního dopisu: „Vzhledem k vysoké míře využití titulu „Pestrý týden“ komise doporučuje nadále postupovat metodou přímého skenování.“

- projekt č. 16 (Knihovna Akademie věd ČR)

do průvodního dopisu: „Dotace je poskytována posledním rokem za účelem dokončení reformátování titulu „Rozpravy ČSAV“.

- projekt č. 20 (Moravská zemská knihovna v Brně)

do průvodního dopisu: „Na základě konzultace s paní Shejbalovou byl na místě upraven rozpočet projektu takto: z dotace bude hrazena částka 50.000,- Kč na nákup materiálu a částka 250.000,- Kč na digitalizaci titulu „Lidové noviny.“

do rozhodnutí o poskytnutí dotace: „Dotace je určena výhradně na digitalizaci titulu „Lidové noviny“ s tím, že se doporučuje v digitalizaci postoupit dále než do roku 1910.“

- projekt č. 21 (Vědecká knihovna v Olomouci)

do průvodního dopisu: „Dotace je určena přednostně na dokončení digitalizace titulu „Našinec“. Zbývající finanční prostředky lze využít na reformátování dalších titulů podle projektu.“

Ve všech rozhodnutích o poskytnutí dotace bude uvedeno:

„Příjemce dotace se zavazuje dodat přesný název instituce v češtině a angličtině, dále fotokopii katalogizačního lístku, siglu a ISSN každého reformátovaného titulu. Pokud chybí ISSN, požádá Státní technickou knihovnu o jeho přidělení, a to ještě před zahájením zpracování dokumentu. Příjemce dotace zajistí kontrolu reformátovaného dokumentu z hlediska úplnosti, řazení a kvality.

Jedna digitální kopie bude uložena v Národní knihovně ČR. Příjemce dotace je povinen poskytnout záznam do databáze CZROMM a EROMM v NK ČR. Archivace mikrofilmů musí odpovídat stanoveným normám a doporučením. Při zhotovení archivního a matričního negativu mikrofilmu je příjemce dotace povinen respektovat doporučení Národní knihovny ČR.“

6. Hodnocení předchozího ročníku podprogramu VISK 7 a další otázky :

Odborný garant PhDr. Polišenský přednesl souhrnnou zprávu o naplňování cílů podprogramu v roce 2005, která bude zveřejněna na webových stránkách programu VISK ( http://visk.nkp.cz/VISK7.htm .) Zachování existence podprogramu VISK 7 se předpokládá také v následujících letech. Pokud se otevřou možnosti financovat reformátování v rámci operačních programů Strukturálních fondů EU nebo „Norských fondů“, zaměří se VISK 7 na podporu menších knihoven.

Při zpracování zadávací dokumentace podprogramu VISK 7 na rok 2007 navrhuje komise rozšířit jeho zaměření (v závislosti na finančních možnostech podprogramu) také na reformátování ohrožených monografií. U těch žádostí o poskytnutí dotace, které budou vykazovat zajištění financování také z jiných než vlastních zdrojů (sponzoring), bude k této skutečnosti při posuzování projektu kladně přihlédnuto.

Komise byla informována o problému zastarávání systému Kramerius, který má vyřešenu pouze otázku zpřístupňování digitalizovaných dokumentů, nikoli už jejich archivace a výroby. Nový systém není dosud vybrán, podmínkou výběru bude možnost replikací stávajících kopií, která bude zajišťována v CDU. V současné době Národní knihovna ČR zpracovává návrh vzniku konsorcia uživatelů systému Kramerius, které by se finančně podílelo na jeho udržování. Dosud není rozhodnuto v otázce vlastnických práv k digitálním kopiím, předpokládá se omezení replikace kopií pouze pro členy konsorcia nebo za finanční úhradu. Návrh bude předložen k posouzení pracovní skupině pro ochranné reformátování v březnu t.r.

7. Závěr - přidělení finančních prostředků :

  • Celkem bylo přihlášeno a komisi předloženo k hodnocení 21 projektů. Souhrn veškerých finančních požadavků činil 5 058 000 Kč.
  • Komise doporučila k finanční podpoře MK (varianta 1) celkem 14 projektů. Vzhledem k omezeným finančním možnostem programu VISK byly v plné výši uspokojeny pouze finanční požadavky 3 projektů. Požadavky ostatních projektů musely být podstatně redukovány.
  • Celkem bylo rozděleno 2 200 000 Kč neinvestičních prostředků. Výsledky ukazuje přiložená tabulka.

 Zapsala: Mgr. Miturová

1. 3. 2006

Schválil: PhDr. Šnýdr
předseda komise

06.04.2006