VISK 7 VISK
 

ZÁPIS z jednání komise Programu Veřejné informační služby knihoven (VISK) 7 konaného dne 27. 2. 2007, MK

Přítomni: PhDr. Marie Hálová (SVK Plzeňského kraje), PhDr. Zuzana Kopencová (MěK v Praze), Mgr. Miloš Korhoň (VK Olomouc), PhDr. Adam Kretschmer (Knihovna TU Liberec), Dr. Ivan Ljubka (NK ČR), Mgr. Petra Miturová, Ivana Nývltová (Knihovna Muzea vých. Čech), PhDr. Jiří Polišenský (NK ČR), Mgr. Martin Sekera, Ph.D. (Knihovna NM), Jana Shejbalová (MZK Brno), Mgr. Blanka Skučková, , Mgr. Vladimíra Vávrová (Knihovna Muzea družstevnictví).

Omluveni: PhDr. Mirko Šnýdr (NK ČR)

1. Zahájení a představení členů komise :

Mgr. Miturová (tajemnice) zahájila jednání komise , představila novou členku PhDr. Hálovou. Upozornila na odlišnosti nového příkazu ministra kultury č. 42/2006, kterým se vydává statut a jednací řád komisí a subkomisí pro výběrová dotační řízení vyhlašovaná MK. Jednání se účastnil rovněž Dr. Ljubka, odborník na posouzení technických aspektů realizace projektů.

2. Volba předsednictva :

Předsedou byl zvolen Mgr. Sekera, Ph.D., místopředsedou PhDr. Kretschmer. Jednání týkající se návrhů projektů č. 1 až č. 11 a č. 13 až č. 20 vedl předseda komise, který se poté z naléhavých důvodů vzdálil, a další jednání řídil místopředseda (rovněž tak v případě projektu č. 12 Národního muzea).

3. Projednávání projektu podprogramu VISK 4 :

Objem rozdělovaných finančních prostředků činil 7 604 tis. Kč .

Komisi byl předložen tradiční projekt Národní knihovny ČR „Zabezpečení provozu a správy Digitální knihovny NK ČR“ s finančními požadavky na rok 2007 ve výši 7 604 tis. Kč neinvestičních prostředků. Původní žádost byla upravena dopisem gen. ředitele NK ČR Mgr. Ježka ze dne 8. 2. 2007 vzhledem k tomu, že Národní knihovně ČR nebyly navýšeny provozní prostředky na zajištění provozu Manuscriptoria. Zmíněná částka představuje 74,68% celkových nákladů projektu. Předložená žádost byla shledána odůvodněnou ve smyslu čl. I odst. 6 příkazu ministra kultury č. 37/2005.

Závěr: Komise doporučila předložený projekt k finanční podpoře MK v navržené výši vzhledem k tomu, že se jedná o nezbytný projekt celostátního dosahu, neboť zajištění provozu Digitální knihovny je nezbytným předpokladem pro ochranu a uchování dat národního programu Kramerius, databáze Manuscriptorium a WebArchivu.

4. Projednávání projektů podprogramu VISK 7 :

Objem rozdělovaných finančních prostředků činil 9 979 tis. Kč .

Základní pravidla přidělování finančních prostředků a způsob hlasování :

Členové komise vedli podrobnou rozpravu o každém předloženém projektu. Předmětem bylo splnění základních podmínek, stanovených v zadávací dokumentaci k podprogramu VISK 7 na rok 2007, dále vhodnost a způsobilost dokumentů k mikrofilmování a digitalizaci, vzácnost titulů, úplnost, frekvence využití, míra ohrožení, badatelský význam, počet dostupných exemplářů atd. Poté byly jednotlivým projektům přidělovány konkrétní finanční částky, přičemž byly uplatněny tyto zásady:

  • výše dotace byla zaokrouhlována na celé tisíce směrem dolů,
  • dotace nebyla poskytována na hardware a software.

5. Zdůvodnění nepřidělení dotace :

  • projekt č. 3 (JVK Č. Budějovice) - projekt tematicky nezapadá do zadání podprogramu, který není určen na reformátování současných titulů zasažených povodněmi. Komise doporučila tento opakovaně předkládaný projekt financovat z programu 234 118 „Obnova majetku státních kulturních zařízení poškozeného povodní 2002“ v gesci odboru ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií MK,
  • projekt č. 17 (MSVK Ostrava) – projekt požaduje výhradně investiční prostředky ve výši 2 168 105,- Kč na zřízení digitalizačního pracoviště. Požadovaná suma byla stanovena na základě nabídky jedné firmy, chybí ověření ceny formou výběrového řízení, příp. nezávislý oponentní posudek. Mělo by se jednat jen o dočasné úložiště dat, jehož kvalita v budoucnu není zaručena. Projekt tak neskýtá záruku efektivního využití vložených prostředků státního rozpočtu. Komise doporučuje žadateli řešit tuto problematiku teprve po schválení koncepce trvalého uchování knihovních sbírek v knihovnách ČR vládou ČR a postupovat v součinnosti s Národní knihovnou ČR, která buduje centrálního datového úložiště.
  • projekt č. 22 (Jihočeské muzeum v Č. Budějovicích) – žadatel neprověřil, že titul „Budivoj“ byl již v minulosti v požadovaném rozsahu digitalizován Národní knihovnou ČR.
  • projekt č. 26 (Divadelní ústav) – projekt tematicky nezapadá do zadání podprogramu, novinové výstřižky představují archiválie, na jejichž reformátování podprogram není zaměřen a pro které v současné době ani neexistuje standard pro popis . Výstřižky (obsahující např. divadelní recenze) rovněž nelze zpřístupnit prostřednictvím internetu, jak předpokládá návrh projektu, s ohledem na autorská práva. Je možné pouze lokální zpřístupnění, čímž se využitelnost značně omezuje na danou instituci. Přestože se bezesporu jedná o instituci ojedinělého významu a materiály navržené k reformátování jsou ohrožené a hojně využívané, komise z uvedených důvodů projekt nedoporučila.

6. Zdůvodnění přidělení dotace u žádostí nad 500 tis. Kč :

  • projekt č. 4 (Národní filmový archiv), projekt č. 5 (MZK v Brně), projekt č. 12 (Národní muzeum), projekt č. 20 (Národní knihovna ČR) – předmětem projektů je reformátování (digitalizace) badatelsky významných titulů, které jsou celostátně velmi využívané, jedná se o projekty rozpracované, realizované z finančních důvodů po etapách.

7. Doporučení komise a podmínky poskytnutí dotace :

  • projekty č. 2 (Krajské muzeum KK) a č. 6 (UMPRUM) - do průvodního dopisu: „Dotace byla snížena vzhledem k podmínce poskytnutí dotace maximálně do výše 70% celkových nákladů projektu.“
  • projekt č. 4 (NFA)– do rozhodnutí: „Dotace je určena výhradně na služby spojené s mikrofilmováním a digitalizací, nikoli na pořízení hardware.“ (O tyto náklady byla dotace projektu snížena).
  • projekt č. 13 (Gender Studies) - do rozhodnutí: „Dotace je určena výhradně na služby spojené s digitalizací, nikoli na pořízení hardware a úhradu ostatních osobních nákladů.“ (O tyto náklady byla dotace projektu snížena).
  • projekty č. 2 a č. 7 (Krajské muzeum KK), č. 14 (VHÚ), č. 21 (Reg. muzeum Mikulov) - do průvodního dopisu: „Před zahájením projektu je nutno sdělit Národní knihovně ČR, jaké jsou záměry Vaší instituce v oblasti reformátování ohrožených titulů, resp. jaké další etapy jsou plánovány.“
  • projekt č. 9 (PNP) – do průvodního dopisu: „U titulu „Přítel mládeže“ je nutno dokompletovat chybějící ročníky a podat žádost o jejich reformátování v příštím roce.“
  • projekt č. 13 (Gender Studies), č. 14 (VHÚ) – do průvodního dopisu: „Je nutno prověřit výskyt chybějících ročníků v jiných institucích a pokusit se o jejich dokompletování.“
  • projekt č. 10 (Město Horažďovice) – do průvodního dopisu: „Z dotace bude hrazeno reformátování pouze ročníků 1921-1938 periodika „Horažďovický obzor“, další tituly reformátované z dotace budou vybrány na základě konzultace s Národní knihovnou ČR.“
  • projekt č. 18 (TU Liberec), projekt č. 23 (AV ČR) – do průvodního dopisu: „Je nutno koordinovat další postup s Národní knihovnou ČR, aby nedošlo k duplicitám.“

Ve všech rozhodnutích o poskytnutí dotace bude uvedeno:

„Příjemce dotace se zavazuje dodat přesný název instituce v češtině a angličtině, dále fotokopii katalogizačního lístku, siglu a ISSN každého reformátovaného titulu. Pokud chybí ISSN, požádá Státní technickou knihovnu o jeho přidělení, a to ještě před zahájením zpracování dokumentu. Příjemce dotace zajistí kontrolu reformátovaného dokumentu z hlediska úplnosti, řazení a kvality.

Jedna digitální kopie bude uložena v Národní knihovně ČR. Příjemce dotace je povinen poskytnout záznam do databáze CZROMM a EROMM v NK ČR. Archivace mikrofilmů musí odpovídat stanoveným normám a doporučením. Při zhotovení archivního a matričního negativu mikrofilmu je příjemce dotace povinen respektovat doporučení Národní knihovny ČR. Pokud je prováděna přímá digitalizace titulu, je nutno postup předem konzultovat s Národní knihovnou ČR.“

8. Hodnocení předchozího ročníku podprogramu VISK 7 a další otázky:

Odborný garant PhDr. Polišenský přednesl souhrnnou zprávu o naplňování cílů podprogramu v roce 2006, která bude zveřejněna na webových stránkách programu VISK ( http://visk.nkp.cz/VISK7.htm ). Bylo zahájeno budování nových pracovišť zaměřených na přímou digitalizaci knihovních dokumentů, tento trend bude pokračovat i v příštích letech, což klade nároky na koordinaci ochranného reformátování s ohledem na požadavky dlouhodobého uchování dokumentů. Přímá digitalizace bez zhotovení mikrofilmu je akceptovatelná pouze v případě, že je zajištěna dlouhodobá archivace digitálních dokumentů prostřednictvím „trusted repository“. Prozatím v ČR neexistuje, měl by být vybudován v NK ČR nejdříve koncem roku 2008. Nově vybudovaná pracoviště musí mít vyřešeno také vytváření metadat ve standardním formátu.

Výše uvedené otázky včetně případné finanční podpory nových pracovišť výhledově v rámci podprogramu VISK 4 bude nutno řešit teprve v návaznosti na schválení koncepce trvalého uchování knihovních sbírek tradičních a elektronických dokumentů v knihovnách ČR vládou ČR.

8. Závěr - přidělení finančních prostředků :

  • Celkem bylo přihlášeno a komisi předloženo k hodnocení 27 projektů. Souhrn veškerých finančních požadavků činil 10 229 458 Kč.
  • Komise doporučila k finanční podpoře MK celkem 23 projektů. Na rok 2007 byly v plné výši uspokojeny požadavky většiny projektů.
  • Celkem bylo rozděleno 7 351 000 Kč neinvestičních prostředků. Výsledky ukazuje přiložená tabulka.
  • Zbývající nerozdělené prostředky ve výši 2 628 000 Kč byly ponechány jako finanční rezerva programu VISK k dalšímu využití.

Zapsala: Mgr. Petra Miturová
Schválil: Mgr. Martin Sekera, Ph.D., předseda komise
27. 2. 2007

10.04.2007