VISK 7 VISK
 

VISK 7
Národní program mikrofilmování a digitálního zpřístupňování dokumentů ohrožených degradací kyselého papíru - Kramerius


ZÁPIS z jednání komise Programu Veřejné informační služby knihoven (VISK) 7 konaného dne 15. 3. 2010, MK

Přítomni: Mgr. Tomáš Foltýn (NK ČR), Jan Kašpar (PNP), Mgr. Eva Měřínská (MěK Praha), Mgr. Petra Miturová (MK), Mgr. Dana Novotná (SVK Hradec Králové), Mgr. Lubomír Novotný (VK Olomouc), PhDr. Jiří Polišenský (NK ČR), Mgr. Anna Šmejkalová (KNAV), Mgr. Pavla Švástová (MZK Brno), PhDr. Petra Večeřová (ÚiSK FF UK), PaedDr. František Zborník (MK).
Omluven: Zdeněk Munzar, BBus. (Hons.), DiS. (VHÚ)

1. Zahájení a představení členů komise :
Mgr. Miturová (tajemnice) uvedla jednání a představila nové členky komise Mgr. Annu Šmejkalovou a Mgr. Pavlu Švástovou.

2. Volba předsednictva :

Předsedou byl zvolen p. Jan Kašpar, místopředsedkyní PhDr. Petra Večeřová. Jednání dále vedl předseda komise s výjimkou projednávání projektu č. 9 (PNP), kdy se vedení ujala místopředsedkyně.

3. Projednávání projektů :
Objem rozdělovaných finančních prostředků činil 8 000 tis. Kč (navýšeno o nerozdělené prostředky podprogramů VISK 5 a VISK 3).

Základní pravidla přidělování finančních prostředků a způsob hlasování :
Členové komise vedli podrobnou rozpravu o každém předloženém projektu. Předmětem bylo splnění základních podmínek, stanovených v zadávací dokumentaci podprogramu VISK 7 na rok 2010, vhodnost a způsobilost dokumentů k reformátování, vzácnost titulů, úplnost, frekvence využití, míra ohrožení, badatelský význam, počet dostupných exemplářů atd.
Poté byly jednotlivým projektům přidělovány konkrétní finanční částky, přičemž byly uplatněny tyto zásady:

  • dotace nebyla poskytována na běžný hardware, pouze na vybavení mikrografických pracovišť,
  • dotace nebyla poskytována na software (příp. pouze na instalaci SW Kramerius),
  • redukce projektů, v jejichž spoluúčasti byly zahrnuty náklady na HW a SW,
  • přednost reformátování titulů rozpracovaných a těsně před dokončením,
  • výše dotace byla zaokrouhlována na celé tisíce směrem dolů.

Na závěr byly vzhledem k omezeným fin. možnostem redukovány projekty požadující dotaci vyšší než 500 tis. Kč (č. 12, 18, 30 a 32).

4. Důvody nepřidělení dotace :

  • - projekt č. 21 (NTK) – reformátování většiny navržených titulů již bylo v minulosti zahájeno v jiných institucích, ročníky nejsou úplné. Komise doporučuje koordinovat tento projekt s jinými (zejm. s projektem UMPRUM) a usilovat o kompletaci ročníků periodik.

5. Zdůvodnění přidělení dotace u žádostí nad 500 tis. Kč :

  • projekt č. 12 (MZLU v Brně) – projekt je zaměřen na reformátování vzácných dokumentů z fondu oborově specializovaného na zahradnictví a krajinářství,
  • projekt č. 18 (MZK v Brně) – předmětem projektu je reformátování badatelsky významného a celostátně využívaného titulu,
  • projekt č. 30 (Národní knihovna ČR) – stěžejní projekt zaměřený na aktualizaci starších metadat, významný i pro další paměťové instituce, pro něž aktualizaci zajišťuje,
  • projekt č. 32 (VHÚ) – jedná se o pokračující projekt, zaměřený na reformátování unikátních historických pramenů k dějinám vojenství.

6. Doporučení komise a podmínky poskytnutí dotace :

  • projekty č. 1 (NG v Praze), č. 10 (Muzeum KV) a č. 25 (Muzeum Jindřichohradecka) – do průvodního dopisu: „V rámci fin. spoluúčasti na projektu nebude hrazen nákup hardware, vlastní prostředky budou přednostně vynaloženy na úhradu služeb souvisejících s reformátováním.“
  • projekt č. 12 (MZLU Brno) – do průvodního dopisu (a do rozhodnutí): „Dotace není určena na OON odb. pracovníka pro výběr a soupis monografií ze zámecké knihovny v Č. Krumlově a na cestovní náklady a ubytování pro odb. pracovníky pro pořizování skenů metadat v Č. Krumlově. V rámci fin. spoluúčasti na projektu nebude hrazen nákup hardware, vlastní prostředky budou přednostně vynaloženy na úhradu služeb souvisejících s reformátováním.“
  • projekt č. 14 (MSVK Ostrava) – do průvodního dopisu: „V rámci fin. spoluúčasti na projektu nebude hrazen nákup hardware, vlastní prostředky budou přednostně vynaloženy na úhradu služeb souvisejících s reformátováním. Komise doporučuje pro příští rok oba podávané projekty sloučit do jednoho.“
  • projekt č. 29 (Národní archiv) – do průvodního dopisu (a do rozhodnutí): „Dotace není určena na na nákup výpočetní techniky. Ani v rámci fin. spoluúčasti na projektu nebude hrazen nákup hardware, vlastní prostředky budou přednostně vynaloženy na úhradu služeb souvisejících s reformátováním.“

Ve všech rozhodnutích o poskytnutí dotace bude uvedeno:
„Příjemce dotace se zavazuje dodat přesný název instituce v češtině a angličtině, dále fotokopii katalogizačního lístku, siglu a ISSN každého reformátovaného titulu. Pokud chybí ISSN, požádá Národní technickou knihovnu o jeho přidělení, a to ještě před zahájením zpracování dokumentu. Příjemce dotace zajistí kontrolu reformátovaného dokumentu z hlediska úplnosti, řazení a kvality.
Jedna digitální kopie bude uložena v Národní knihovně ČR. Příjemce dotace je povinen poskytnout záznam do databáze CZROMM a EROMM v NK ČR. Archivace mikrofilmů musí odpovídat stanoveným normám a doporučením. Při zhotovení archivního a matričního negativu mikrofilmu je příjemce dotace povinen respektovat doporučení Národní knihovny ČR. Pokud je prováděna přímá digitalizace titulu, je nutno postup předem konzultovat s Národní knihovnou ČR.“

7. Hodnocení předchozího ročníku podprogramu VISK 7 a další otázky:
Odborný garant PhDr. Polišenský zpracoval souhrnnou zprávu o naplňování cílů podprogramu v roce 2009, která bude zveřejněna na webových stránkách programu VISK (http://visk.nkp.cz/VISK7.htm). Bylo zhotoveno 517.541 stran kompletně digitalizovaných dokumentů, kromě toho 260.844 technických a admin. metadat a 220.000 OCR souborů. Důležitým nástrojem pro koordinaci činností se stává Registr digitalizace. Systém Kramerius používá stále více institucí, jeho nová verze 4 dodržuje mezinárodní standardy a je založena na digitálním repozitáři FEDORA. Instituce se také podílely na řešení mezinárodních projektů: MZK v Brně na projektu DiFMOE (digitalizace části titulu Tagesbote), NK ČR na projektech TEL+ a IMPACT. Záběr dokumentů se stále rozšiřuje o důležité historické prameny (např. seznam vojáků padlých v 1. světové válce) a fondy oborově specializované (ekonomie, zahradnictví). Fin. podporu reformátování by bylo v budoucnu třeba kombinovat s dalšími souvisejícími činnostmi podobně jako v evr. projektech (např. ukládání dokumentů v ochranných obalech, odkyselování atd.)

8. Závěr - přidělení finančních prostředků :

  • Celkem bylo přihlášeno a komisi předloženo k hodnocení 32 projektů. Souhrn veškerých finančních požadavků činil 9 000 000 Kč.
  • Komise doporučila k finanční podpoře MK 31 projektů. I přes omezené finanční možnosti pro rok 2010 byly v plné výši uspokojeny požadavky 23 projektů.
  • Celkem bylo rozděleno 8 000 000 Kč neinvestičních prostředků. Výsledky ukazuje přiložená tabulka.

Zapsala: Mgr. Petra Miturová, tajemnice
15. 3. 2010
Schválil: Jan Kašpar,
předseda komise

 

09.04.2010