VISK 8B VISK
 

VISK 8/B
Jednotná informační brána


ZÁPIS z jednání komise Programu Veřejné informační služby knihoven (VISK) 8 dne 27. 2. 2009, MK

Přítomni: PhDr. Stanislav Čumpl (Knihovna PF UK), PhDr. Helena Gajdušková (MVK Vsetín), PhDr. Květa Hartmanová (Knihovna UMPRUM), Mgr. Martin Ledínský (ÚVT UK), Mgr. Edita Lichtenbergová (NK ČR), Mgr. Petra Miturová (MK), PhDr. Jakub Pavlík (SVK Kladno), Ing. Dana Smetanová (ÚZEI), Mgr. Barbora Ševčíková (STK), Mgr. Blanka Skučková (MK), PhDr. Bohdana Stoklasová (NK ČR).
Omluveni: Mgr. Hana Tomanová (Knihovna AV ČR, v.v.i.)

1. Zahájení :
Mgr. Miturová (tajemnice) zahájila jednání komise a představila nové členy Mgr. Martina Ledínského a Ing. Danu Smetanovou.

2. Volba předsednictva :
Předsedou byl zvolen PhDr. Čumpl, místopředsedou Mgr. Ledínský. Jednání dále řídil předseda komise.

3. Hodnocení předchozího ročníku podprogramu VISK 8/B a další otázky :
Odborná garantka PhDr. Stoklasová sdělila, že v roce 2008 bylo dosaženo stanovených cílů podprogramu VISK 8/B. Zprávy jednotlivých projektů jsou zveřejněny na: http://visk.nkp.cz/VISK8B.htm#2008
Komise doporučila, aby financování statutárních činností Národní knihovny ČR (provoz Jednotné informační brány) probíhalo od příštího roku odděleně od financování projektů VISK.

4. Projednávání projektů :
Objem rozdělovaných finančních prostředků pro linii A i linii B činil 5 789 tis. Kč.
Předmětem jednání byly projekty podané v linii B., Zpřístupnění informačních zdrojů prostřednictvím Jednotné informační brány.

Základní pravidla přidělování finančních prostředků a způsob hlasování :
Členové komise vedli podrobnou rozpravu o každém předloženém projektu. Předmětem jednání bylo splnění základních podmínek, stanovených v zadávací dokumentaci k podprogramu VISK8/B na rok 2009, přiměřenost rozpočtovaných nákladů a kvalita projektu, jeho potřebnost a předpokládaný přínos pro ostatní knihovny.
Vzhledem k omezeným finančním možnostem pro rok 2009 bylo rozhodnuto podpořit především stěžejní aktivity, mající kontinuitu v předchozích letech. Poté byly jednotlivým projektům přidělovány konkrétní finanční částky.

5. Důvody nepřidělení dotace :
Vzhledem k tomu, že všechny projekty podané ve VISK 8/B byly kvalitní a nosné, projevilo se krácení v rámci tohoto programu obzvláště tvrdě. Komise proto považuje za velmi žádoucí, aby v případě přidělení dodatečných finančních prostředků na program VISK v roce 2009 byly oba níže uvedené projekty realizovány (s ohledem na jejich charakter je realizace možná i ve 2. pololetí roku 2009).

  • projekt č. 2 (Knihovna B. B. Buchlovana Uh. Hradiště) – jedná se o kvalitně zpracovaný projekt spíše regionálního významu, který nebylo možno podpořit vzhledem k nedostatku finančních prostředků. Komise doporučuje podat žádost o poskytnutí dotace v příštím kole programu VISK (v případě konání 2. kola ještě v roce 2009, jinak příští rok).
  • projekt č. 6 (Ústav mezinárodních vztahů, v.v.i.) – jedná se o kvalitně zpracovaný projekt, jehož zahájení významně obohatí JIB, který nebylo možno podpořit vzhledem k nedostatku finančních prostředků. Komise doporučuje podat žádost o poskytnutí dotace v příštím kole programu VISK (v případě konání 2. kola ještě v roce 2009, jinak příští rok) s tím, že knihovnické činnosti v projektu by měly být popsány podrobněji.

6. Zdůvodnění přidělení dotace u žádosti nad 500 tis. Kč :

  • projekt č. 3 (NK ČR) – jedná se o projekt zásadního významu, který v sobě integruje několik projektů celostátní strategické důležitosti. Provoz Jednotné informační brány představuje výchozí rámec a nutný základ pro ostatní předložené projekty. Od roku 2009 jsou v projektu kromě JIB a WebArchivu integrovány i dvě oborové brány pro obory knihovnictví a informační věda (KIV) a hudba (MUS), jejichž informační zabezpečení spadá do gesce NK.

7. Doporučení komise a podmínky poskytnutí dotace:

  • projekt č. 1 (UMPRUM) – do průvodního dopisu: „Dotace byla snížena vzhledem k omezenému množství finančních prostředků o částku na implementaci systému Nessos a roční sevisní služby (261.000,- Kč). Příjemce dotace bude apelovat na dvě ze zúčastněných knihoven ve smyslu urychlení spolupráce se Souborným katalogem ČR.“
  • projekt č. 4 (ZČ muzeum) – do průvodního dopisu: „Projekt byl podpořen vzhledem k úzké souvislosti s kooperativním projektem „Další rozvoj oborové brány Umění a architektura (ART)“. Dotace byla snížena o 1.000,- Kč vzhledem k podmínce poskytnutí prostředků maximálně do výše 70% celkových nákladů projektu.“

8. Závěr - přidělení finančních prostředků :

  • V podprogramu VISK 8, linie B bylo přihlášeno a komisi předloženo k hodnocení celkem
    6 projektů. Souhrn jejich finančních požadavků činil 5 926 000 Kč. (Souhrn veškerých požadavků včetně linie A celkem 8 734 000 Kč).
  • Komise doporučila k finanční podpoře MK 4 projekty. U dalších dvou projektů komise konstatovala jejich kvalitu a potřebnost, nicméně je nebylo možné podpořit vzhledem k výrazně omezeným finančním možnostem pro rok 2009 a přijatým prioritám.
  • Celkem bylo rozděleno 3 936 000 Kč, z toho 82 000 Kč jako prostředky investiční (ZČ muzeum Plzeň) a 3 854 000 Kč jako prostředky neinvestiční. Výsledky ukazuje přiložená tabulka.
  • Zbývající nerozdělené prostředky ve výši 1 853 000 Kč byly ponechány jako rezerva programu VISK 8 pro projekt linie A, Zajištění dostupnosti informačních zdrojů formou multilicencí.

Zapsala: Mgr. Petra Miturová,
tajemnice
27. 2. 2009


Schválil: PhDr. Stanislav Čumpl,
předseda komise

04.04.2009