VISK 9 VISK
 

VISK 9
CASLIN - Rozvoj Souborného katalogu CASLIN a souboru národních autorit


ZÁPIS z jednání komise Programu Veřejné informační služby knihoven (VISK) 9 dne 11. 3. 2009, MK

Přítomni: PhDr. Zdeněk Bartl (NK ČR), PhDr. Iva Horová (Knihovna AMU), PhDr. Aleš Hrazdil (MSVK Ostrava), PhDr. Jana Kalousková (MěK Ústí nad Orlicí), Ing. Jan Kaňka (KK Fr. Bartoše Zlín), Mgr. Edita Lichtenbergová (NK ČR), Mgr. Lenka Maixnerová (NLK), Mgr. Alena Matuszková (Knihovna spol. věd UK v Praze), Mgr. Petra Miturová (MK), PhDr. Eva Svobodová (NK ČR).
Omluveni: Mgr. Alena Otrubová (MěK Tábor), Ing. Martin Vojnar (VK Olomouc).

1. Zahájení :
Mgr. Miturová (tajemnice) zahájila jednání komise a představila nové členky komise Dr. Ivu Horovou a Mgr. Editu Lichtenbergovou.

2. Volba předsednictva :
Předsedou byl zvolen Ing. Kaňka, místopředsedou PhDr. Hrazdil. Jednání dále vedl předseda komise.

3. Projednávání projektů :
Objem rozdělovaných prostředků činil 2 273 tis. Kč.

Pro rok 2009 byly stanoveny tyto zásady:

  • fungující (u začínajících v projektu deklarovaná) spolupráce žadatele se Souborným katalogem ČR (SK ČR) a souborem národních autorit (SNA),
  • dotace nebyla poskytována na zákonné odvody na zdravotní a sociální pojištění,
  • vzhledem k omezeným fin. prostředkům dotace nebyla poskytována na nákup výpočetní techniky,
  • dotaci bylo možno poskytnout pro začínající instituce na nákup klienta Z39.50 (aktivní verze), a to maximálně do výše 50.000,- Kč,
  • výše dotace byla v souladu se zadávacími podmínkami zaokrouhlována na celé tisíce směrem dolů.
Základní pravidla přidělování finančních prostředků a způsob hlasování :
Členové komise vedli podrobnou rozpravu o každém předloženém projektu. Předmětem jednání bylo splnění základních podmínek, stanovených v zadávací dokumentaci podprogramu VISK 9 na rok 2009, kvalita projektu v návaznosti na výši fin. nákladů, schopnost používaného lokálního systému tvořit autoritní záznamy, připravenost knihoven pro spolupráci v kooperativním sdružení, počet dodaných autoritních záznamů v celostátním měřítku a snaha udržovat a spravovat lokální bázi ve shodě se soubory národních autorit.
Poté byly jednotlivým projektům přidělovány konkrétní finanční částky, přičemž vzhledem k omezeným finančním možnostem pro rok 2009 byly redukovány projekty s formálními nedostatky, se zahrnutými náklady na nákup DDHM a projekty institucí, které přispívají do SK ČR pouze malým počtem záznamů. Poté bylo nutno přistoupit také k redukci většiny ostatních projektů, a to pouze z důvodu nedostatku rozdělovaných finančních prostředků (projekty č. 5, č. 19, č. 21, č. 24, č. 25, č. 31 a č. 34).

4. Důvody nepřidělení dotace :

  • projekty č. 1 (KC Letohrad), č. 3 (MěK Lanškroun), č. 7 (MěK Králíky), č. 15 (Město Choceň) a č. 30 (Město Vysoké Mýto) – žadatelé nespolupracují, ani nedeklarují spolupráci se SK ČR, popis projektu je nedostatečný. Vzhledem k tomu, že předmětem projektu je rozšíření systému Clavius o protokol Z39.30 klient (pasivní verze), komise doporučuje podat přepracovanou žádost o poskytnutí dotace do příštího kola podprogramu VISK 3 – Informační centra (v případě konání 2. kola ještě v roce 2009, jinak příští rok).
  • projekt č. 2 (VFU Brno) – žadatel nepřispívá do SNA, dokonce ani do SK ČR, vzhledem k chystané změně AKS projekt prozatím neskýtá záruky, že by ke zlepšení situace mohlo dojít ještě v průběhu r. 2009. Komise doporučuje podat žádost o poskytnutí dotace v příštím roce.
  • projekt č. 8 (MěK Šumperk) – popis projektu je nedostatečný, kalkulace nákladů v tabulce i komentáři k rozpočtu chybná.
  • projekt č. 14 (ŠK Strakonice) – žádost je neúplná, chybí jakýkoliv popis projektu.
  • projekt č. 20 (MěK Dačice) – předmětem projektu je přechod z formátu UNIMARC na MARC21, svým zaměřením tak neodpovídá podprogramu VISK 9, jehož cílem je Rozvoj SK CASLIN a souboru národních autorit.
  • projekt č. 27 (MěK Břeclav) - žadatel nepřispívá do SNA, popis projektu je nedostatečný. Vzhledem k tomu, že předmětem projektu je rozšíření systému Clavius o protokol Z39.30 klient (pasivní verze), komise doporučuje podat přepracovanou žádost o poskytnutí dotace do příštího kola podprogramu VISK 3 – Informační centra (v případě konání 2. kola ještě v roce 2009, jinak příští rok).
  • projekt č. 36 (o.s. DEN) – předmětem projektu je především nákup PC, požadované náklady jsou poměrně vysoké, přínos pro kooperativní tvorbu autorit přitom není významný (nejedná se o ojedinělý fond).
  • projekt č. 37 (MěK Děčín) – kalkulace nákladů projektu je zcela nejasná. Komise doporučuje přispívat do SK ČR větším počtem záznamů a podat přepracovanou žádost o poskytnutí dotace do příštího kola podprogramu VISK 9 (v případě konání 2. kola ještě v roce 2009, jinak příští rok).

5. Zdůvodnění přidělení dotace u žádosti nad 500 tis. Kč :

  • projekt č. 25 (NK ČR) – Národní knihovna ČR představuje centrum systému národních autorit, jedná se tedy o projekt zásadního významu, bez jehož finanční podpory by realizace ostatních projektů byla nemyslitelná.


6. Doporučení komise a podmínky poskytnutí dotace :

  • projekt č. 5 (CKIS UK v Praze) – do průvodního dopisu: „Příjemce dotace bude vytvářené záznamy prověřovat v bázi národních autorit a zasílat pouze záznamy autorit nově vytvořených.“
  • projekt č. 6 (KVK Liberec, p.o.) – do průvodního dopisu (a do rozhodnutí): „Dotace není určena na harmonizaci geografických autorit (vzhledem k tomu byla snížena).“
  • projekt č. 9 (UJEP Ústí n. L.) – do průvodního dopisu: „Dotace byla snížena z těchto důvodů: 1. nedostatečný popis projektu, z něhož nevyplývá významný přínos pro kooperativní tvorbu autorit v poměru k požadovaným nákladům, 2. přispívání záznamů do SK ČR je zatím v testovací fázi.“
  • projekt č. 10 (MěK Ústí n. O.) – do průvodního dopisu (a do rozhodnutí): „Dotace je určena pouze na OON, nikoli na zákonné odvody na zdravotní a sociální pojištění.“
  • projekty č. 11 (KVČ Jičín) a č. 13 (Km. Plzně) – do průvodního dopisu: „Dotace byla snížena vzhledem k četným formálním nedostatkům v žádosti.“
  • projekt č. 12 (KJM Brno, p.o.) – do průvodního dopisu (a do rozhodnutí): „Dotace je určena pouze na OON, nikoli na nákup PC (o tyto prostředky byla krácena).“
  • projekt č. 22 (Km Olomouce, p.o.) – do průvodního dopisu (a do rozhodnutí): „Dotace je určena pouze na zakoupení protokolu Z39.50, nikoli na nákup HW a SW (o tyto prostředky byla krácena). Fin. spoluúčast bude vynaložena výhradně na mzdové náklady související s projektem.“
  • projekt č. 23 (VUT Brno) – do průvodního dopisu: „Dotace byla výrazně snížena vzhledem k zmatečnému popisu projektu. Příjemce zahájí přispívání do SK ČR.“
  • projekt č. 26 (PNP) – do průvodního dopisu: „Dotace byla snížena z důvodů chybně kalkulované spoluúčasti nedosahující 30% celkových nákladů a nedostatečného popisu projektu.“
  • projekt č. 28 (NLK) – do průvodního dopisu: „Dotace byla snížena z důvodu chybně kalkulované spoluúčasti nedosahující 30% celkových nákladů projektu.“
  • projekt č. 32 (MěK Č. Třebová) - do průvodního dopisu: „Dotace byla snížena z důvodu chybně kalkulovaných mzdových nákladů (v částce 90,- Kč/hod. zahrnuty zákonné odvody na zdravotní a sociální pojištění).“
  • projekt č. 33 (MZK Brno) – do průvodního dopisu: „Dotace byla výrazně snížena vzhledem k nedostatečné kvantifikaci plánovaných přínosů a využití prostředků.“
  • projekt č. 35 (ZČU Plzeň) – do průvodního dopisu (a do rozhodnutí): „Dotace byla snížena vzhledem k nákladům na nákup výpočetní techniky zahrnutým ve fin. spoluúčasti. Finanční spoluúčast bude vynaložena na mzdové náklady související s projektem.“

Všechna rozhodnutí o poskytnutí dotace (s výjimkou projektů č. 19 a 25 NK ČR) budou obsahovat formulaci :
„Příjemce dotace je povinen spolupracovat se Souborným katalogem ČR a průběžně (tj. měsíčně) zasílat oddělení národních jmenných autorit Národní knihovny ČR statistiku užitečnosti báze národních autorit pro každodenní katalogizaci fondů (metodika statistik dle ONJA NK ČR).“

7. Hodnocení předchozího ročníku podprogramu VISK 9 a další otázky :
Odborní garanti PhDr. Svobodová a PhDr. Bartl podali informaci o naplňování cílů podprogramu VISK 9 za rok 2008, souhrnné zprávy byly zveřejněny na webových stránkách programu VISK (Část I: http://visk.nkp.cz/VISK9zpravaPln2007_1.htm, Část II: http://visk.nkp.cz/VISK9zprava2008.htm). V SK ČR byly zpřísněny kontroly související s předimportním zpracováním dat, upraven deduplikační modul a statistické výstupy a automaticky sloučeno cca 18.200 záznamů. Počet institucí kooperujících v SNA se rozrostl o dalších 7 knihoven, přírůstek činil cca 53.000 záznamů, portál http://autority.nkp.cz zahájil rutinní provoz. NK ČR se zapojila do mezinárodního projektu VIAF a prošla jeho testovací fází.
Od roku 2010 bude zpřesněna zadávací dokumentace programu VISK, pokud jde o požadavky na zakoupení protokolu Z39.50 klient. V rámci podprogramu VISK 9 bude možné žádat o dotaci pouze na aktivní verzi klienta, žádosti o dotaci na pasivní verzi je nutno podávat do podprogramu VISK 3 – Informační centra veřejných knihoven.
Mgr. Miturová uvedla, že z dotace poskytnuté na rok 2008 Památníku národního písemnictví ve výši 37.000,- Kč byl příjemci nařízen odvod prostředků do státního rozpočtu ve výši 23.500,- Kč vzhledem k porušení rozpočtové kázně (nedodržení podprogramem VISK 9 stanovené maximální výše mzdy 90,- Kč/hod.)

8. Závěr - přidělení finančních prostředků :

  • Celkem bylo přihlášeno a komisi předloženo k hodnocení 37 projektů. Souhrn veškerých finančních požadavků činil 3 428 000 Kč.
  • Komise doporučila k finanční podpoře MK celkem 25 projektů. Vzhledem k výrazně omezeným finančním možnostem pro rok 2009 byly v plné výši uspokojeny požadavky pouze šesti z nich, ostatní projekty bylo nutno redukovat.
  • Celkem bylo rozděleno 2 273 000 Kč neinvestičních prostředků. Výsledky ukazuje přiložená tabulka.

Zapsala: Mgr. Petra Miturová,
tajemnice
11. 3. 2009


Schválil: Ing. Jan Kaňka,
předseda komise

04.04.2009