VISK 7 VISK
 

VISK 6
Národní program digitálního zpřístupnění vzácných dokumentů Memoriae Mundi Series Bohemica


ZÁPIS z jednání komise Programu Veřejné informační služby knihoven (VISK) 6 dne 10. 3. 2009, MK

Přítomni: Mgr. Přemysl Bar (MZK Brno), Mgr. Hana Beránková (Knihovna AV ČR, v.v.i.), PhDr. Marta Hradilová (Archiv AV ČR), Mgr. Adolf Knoll (NK ČR), Bc. Rostislav Krušinský (VK Olomouc), Mgr. Petra Miturová (MK), PhDr. Jan Pařez (Král. kanonie premonstrátů, Strahov), Mgr. Blanka Skučková (MK), Mgr. Jindřich Špinar (JVK v Č. Budějovicích), PhDr. Zdeněk Uhlíř (NK ČR), PhDr. Klára Woitschová (Katedra PVH UK v Praze).
Omluvena: Mgr. Marta Vaculínová, Ph.D. (Knihovna Národního muzea).

1. Zahájení :
Mgr. Miturová (tajemnice) uvedla jednání a představila nové členky komise Dr. Martu Hradilovou a Dr. Kláru Woitschovou.

2. Volba předsednictva :
Předsedou byl zvolen Mgr. Bar, místopředsedou Mgr. Špinar. Jednání dále vedl předseda komise s výjimkou projednávání projektu č. 16 (MKZ Brno), kdy se vedení ujal místopředseda.

3. Projednávání projektů :
Objem rozdělovaných finančních prostředků činil 3 494 tis. Kč.

Pro rok 2009 byly stanoveny tyto zásady :

  • přednostní podpora digitalizace významných rukopisů a unikátních starých tisků, nikoli dokumentů novodobých,
  • podpora prací spojených s digitalizací, nikoli nákup materiálu, cestovné atd.,
  • výše dotace zaokrouhlována na celé tisíce směrem dolů.

Základní pravidla přidělování finančních prostředků a způsob hlasování :
Členové komise vedli podrobnou rozpravu o každém předloženém projektu. Předmětem jednání bylo splnění základních podmínek, stanovených v zadávací dokumentaci podprogramu VISK 6 na rok 2009: vhodnost a způsobilost dokumentů k digitalizaci, vzácnost fondů, počet požadavků na jejich zpřístupnění, míra ohrožení dokumentů, badatelský význam a stupeň dostupnosti originálu atd.
Poté byly jednotlivým projektům přidělovány konkrétní finanční částky, přičemž vzhledem k omezeným finančním možnostem pro rok 2009 byly redukovány projekty, v jejichž finanční spoluúčasti byly zakalkulovány požadavky na nákup DDHM, a projekty požadující dotaci vyšší než 250 tis. Kč (bylo-li rozhodnuto o jejich podpoře).

4. Zdůvodnění nepřidělení dotace :

  • projekt č. 6 (ZČM Plzeň) - projekt je zaměřen na digitalizaci převážně novodobých map, které nejsou bezprostředně ohroženy, ani nepatří k unikátním dokumentům, svým charakterem tak neodpovídá podprogramu VISK 6, který je určen na digitalizaci rukopisů a starých tisků.
  • projekt č. 7 (Národní muzeum) – projekt je zaměřen na digitalizaci převážně novodobých dokumentů, které nejsou bezprostředně ohroženy, ani nepatří k unikátním dokumentům, svým charakterem tak neodpovídá podprogramu VISK 6, který je určen na digitalizaci rukopisů a strarých tisků. Komise doporučuje podat přepracovanou žádost o poskytnutí dotace v příštím kole do podprogramu VISK 7 – Kramerius (v případě konání 2. kola ještě v roce 2009, jinak příští rok).
  • projekt č. 10 (Národní muzeum) – popis projektu je nedostatečný, nevyplývá z něj kalkulace nákladů na digitalizaci, zařazení mzdových nákladů na popis rukopisu do finanční spoluúčasti nemá opodstatnění (popis dokumentu byl již publikován jako kritická edice).
  • projekt č. 11 (KNAV) – název projektu je zavádějící, vedle skutečně unikátních dokumentů zahrnuje i ty, které mezi unikáty nepatří (např. dokumenty č. 7, 9 a 11). Komise doporučuje znovu prověřit unikátnost všech dokumentů a podat přepracovanou žádost o poskytnutí dotace v příštím kole podprogramu VISK 6 (v případě konání 2. kola ještě v roce 2009, jinak příští rok).
  • projekt č. 13 (NLK) - projekt je zaměřen na digitalizaci dokumentů důležitých pro dějiny lékařství, nicméně málo významných v porovnání s ostatními dokumenty navrženými k digitalizaci v roce 2009, nepředpokládá se využití širokou badatelskou veřejností, nejedná se o unikátní dokumenty.
  • projekt č. 14 (VČM Pardubice) – dokumenty navržené k digitalizaci nejsou unikátní, strukturování finanční spoluúčasti je neprůhledné (materiálové náklady, lektorské služby, doprava).
  • projekt č. 17 (MZM Brno) - název projektu je zavádějící (jedná se pouze o staré tisky, nikoli rukopisy), jeho popis zcela nedostatečný, z projektu nevyplývá kalkulace finanční spoluúčasti.

5. Zdůvodnění přidělení dotace u žádostí nad 500 tis. Kč:

  • projekt č. 3 (NK ČR) – jedná se o největší a nejvýznamnější sbírku rukopisů a starých tisků ČR, která je badatelsky velmi žádaná, požadovaná částka je úměrná významu rukopisného fondu NK.

6. Doporučení komise a podmínky poskytnutí dotace :

  • projekt č. 1 (KM Karlovarského kraje, p.o.) – do průvodního dopisu: „Dotace byla snížena vzhledem k nákladům ve fin. spoluúčasti na výrobu ochranných obalů, kalkulovaným ve značně nadsazené výši. Komise doporučuje vynaložit finanční spoluúčast přednostně na digitalizaci dokumentů.“
  • projekt č. 5 (ZČM Plzeň) – do průvodního dopisu (a do rozhodnutí): „Dotace není určena na digitalizaci dokumentu Záznamy o počasí z let 1858-1863, sign. 513 B 003 (o tyto náklady byla zkrácena); jedná se o novodobý dokument, u něhož se nepředpokládá široké badatelské využití.“
  • projekty č. 8 (Národní muzeum) a č. 15 (VK Olomouc) – do průvodního dopisu: „Dotace byla snížena vzhledem k nákladům ve fin. spoluúčasti na nákup prosvětlovače filigránů. Komise doporučuje vynaložit finanční spoluúčast přednostně na práce spojené s digitalizací dokumentů.“
  • projekt č. 12 (VHÚ) – do průvodního dopisu: „Komise doporučuje pro příště rozepsat kalkulaci nákladů na digitalizaci podle jednotlivých dokumentů.“

Ve všech rozhodnutích o poskytnutí dotace bude uvedeno :
„Finanční prostředky dotace jsou určeny pouze na digitalizaci. Příjemce dotace souhlasí se zpřístupněním vyrobených digitálních kopií v Digitální knihovně Manuscriptorium provozované NK ČR. Je povinen zajistit dlouhodobou archivaci těchto kopií, ať už v NK ČR nebo na vlastním úložišti, v kvalitě stanovené konvencemi. Pokud příjemce dotace archivuje data v NK ČR, zajistí výrobu 2 ks archivních kopií v požadované kvalitě.“

7. Hodnocení předchozího ročníku podprogramu VISK 6 a další otázky :
Odborný garant Mgr. Adolf Knoll zpracoval přehled výsledků digitalizace v podprogramu VISK 6 za rok 2008, který byl zveřejněn na webových stránkách programu VISK (http://visk.nkp.cz/VISK6.htm#sou). Opakovala se situace, kdy MZK v Brně a VK Olomouc digitalizující na pracovišti Knihovny AV ČR, v.v.i. sice předaly do NK ČR digitální kopie, které však byly odmítnuty, neboť kopie nebyly v archivní kvalitě s metadaty ve tvaru vhodném pro archivaci v NK a zpřístupnění z centrálního datového úložiště Manuscriptoria. Rovněž nosiče CD, jejichž archiv bude udržován do certifikace datového úložiště NK, nesplnily kvalitativní parametry na archivaci. Národní knihovně ČR tím vznikají další práce a náklady, které nemůže hradit ze svých prostředků za majitele dokumentů. Jelikož nebyly splněny kvalitativní parametry digitálních kopií, nemůže zajistit ani dlouhodobou archivaci dat ve svém digitálním úložišti. Je zřejmé, že vzhledem k rostoucímu objemu digitalizovaných dokumentů bude nutno realizovat digitalizaci na více pracovištích. Do 31. 3. 2009 proto NK ČR ve spolupráci s AiP Beroun zpracuje a zveřejní konvence pro archivaci digitálních dokumentů v NK a jejich zpřístupnění z centrálního datového úložiště Manuscriptoria. VK Olomouc sdělila, že zakázku z roku 2008 bude reklamovat a bude mít pravděpodobně zájem o uložení digitálních dat v NK ČR i nadále. MZK Brno hodlá v budoucnu zpřístupňovat dokumenty z vlastního datového úložiště a archivovat je u sebe. Výhledově bylo doporučeno vytvořit v Manuscriptoriu helpdesk pro připomínky uživatelů.
Povinnou součástí zadávací dokumentace podprogramu VISK 6 od roku 2010 bude „Čestné prohlášení příjemce dotace“, kterým se zaváže k dodržování parametrů stanovených pro zpřístupňování a dlouhodobou archivaci digitalizovaných dokumentů, ať již v NK ČR, nebo v úložišti vlastním.
Pokud budou archivní data uložena u žadatele, budou i uživatelská data zpřístupněna z jeho úložiště. K jejich zpřístupnění může žadatel využít stávajících (např. importem XML souborů na http://candidates.manuscriptorium.com) nebo vyvíjených nástrojů pro editaci a strukturaci dat na platformě TEI P5 nebo se dohodnout s provozovatelem Manuscriptoria na jiné technologii sdílení dat v souladu se zásadami Manuscriptoria. Nezbytnou podmínkou efektivního sdílení dat je ovšem vyvinutí nástrojů potřebných ke správě metadat (XML souborů) v Manuscriptoriu.

8. Závěr - přidělení finančních prostředků :

  • Celkem bylo přihlášeno a komisi předloženo k hodnocení 17 projektů. Souhrn veškerých finančních požadavků činil 5 241 000 Kč.
  • Komise doporučila k finanční podpoře MK celkem 10 projektů. Vzhledem k výrazně omezeným finančním možnostem pro rok 2009 byly v plné výši uspokojeny požadavky pouze tří z nich, ostatní projekty bylo nutno redukovat.
  • Celkem bylo rozděleno 3 494 000 Kč neinvestičních prostředků. Výsledky ukazuje přiložená tabulka.

Zapsala: Mgr. Petra Miturová,
tajemnice
10. 3. 2009

Schválil: Mgr. Přemysl Bar
předseda komise

04.04.2009