VISK
 

VISK 9
CASLIN - Rozvoj Souborného katalogu CASLIN a souboru národních autorit


Zpráva o realizaci projektu „Kooperativní tvorba a využívání souborů národních autorit“ v českých knihovnách za rok 2007

NK ČR jako kooperačně-koordinační, metodické a konzultační centrum projektu

Projekt „Kooperativní tvorba a využívání souborů národních autorit“ koordinuje a odborně garantuje oddělení národních jmenných autorit NK ČR (dále jen ONJA). Oddělení spravuje bázi národních jmenných autorit (vykonává vrchní supervizi/schvaluje všechny návrhy nových záznamů autorit a návrhy oprav, provádí správu a údržbu báze atd.), vytváří metodické pokyny pro kooperativní spolupráci (k nahlédnutí na adrese – viz: http://autority.nkp.cz/jmenne-autority/metodicke-materialy/   spoluvytváří katalogizační politiku (spravuje bázi dotazů k problematice jmenných autorit – viz http://katdotaz.nkp.cz/hledej.phtml?id=&druhdotazu=
AUT&aacr2r=&unimarc=&charakt=&stavres
= ) a poskytuje konzultace (nejen) kooperujícím knihovnám.
Technickou podporu projektu poskytuje oddělení knihovního systému NK ČR (ALEPH licence, vzájemná komunikace všech ALEPH knihoven atd.). Z39.50 server spravuje a pomocné programy pro komunikaci ostatních knihovnických systémů s ALEPHem udržuje dle zadání a pokynů ONJA NK ČR firma Cosmotron Bohemia z Hodonína.

Oddělení národních jmenných autorit NK ČR od počátku roku 2007 řeší společně s Centrem pro informační technologie v muzejnictví (CITeM) Moravského zemského muzea v Brně několikaletý projekt zapojení ostatních paměťových institucí do projektu tvorby a využívání souboru národních autorit s názvem „Národní autority v prostředí muzeí a galerií – interoperabilita s NK ČR“ (viz: http://www.citem.cz/ ) V průběhu roku 2008 se předpokládá zahájení testovacího provozu spolupráce s několika vytipovanými institucemi, a proto bylo nutné na serveru Z39.50 v NK ČR, který slouží knihovnám k dodávání návrhů autorit do báze národních autorit, vykonat první etapu programátorských prací (definování a vytvoření kontrol na filtrování údajů a kontrol vstupních dat), aby se umožnila bezproblémová spolupráce i muzeím/galeriím/archivům (paměťovým institucím).

Přehled podaných projektů v r. 2007

Kooperující knihovny

Přehled všech aktivně kooperujících knihoven je k vidění na adrese: http://autority.nkp.cz/jmenne-
autority/prehled-ucastniku-zapojenych-do-kooperace
 

V roce 2007 se počet kooperujících knihoven rozrostl o dalších 19 knihoven (m.j. se připojilo ke kooperaci 10 katederních knihoven z PřF UK Praha, Knihovna ZU Plzeň, Knihovna UJEP Ústí n. Labem, knihovna AMU Praha a Knihovna VUT Brno)

Počty záznamů v bázi autorit

Ke konci roku 2007 bylo v bázi národních autorit uloženo k využití celkem více jak 361 tisíc autoritních záznamů jmenných (celkově – včetně názvových a věcných autorit -  bylo v bázi přes 411 tis. záznamů autorit). Celkový přírůstek autoritních záznamů jmenných za rok 2007 činil více jak 45 tisíc záznamů (včetně názvových a věcných autorit to bylo více jak 50 tis. záznamů).

Z toho NK ČR vytvořila a dodala přes 17 tisíc autorit. Zbytek ročního přírůstku do báze dodaly dohromady spolupracující knihovny.

Přesné údaje o počtech záznamů

Portál Národní autority ČR

Od září minulého roku byl do zkušebního provozu uveden Portál Národní autority ČR (http://autority.nkp.cz/ ), který integruje na jednom místě všechny informace k problematice národních autorit všeho druhu.

Statistiky a grafy

Podrobné statistiky a grafy jsou vystaveny na portále českých národních autorit
(http://autority.nkp.cz/jmenne-autority/statistiky-a-grafy)

Užitečnost báze národních autorit pro každodenní katalogizační praxi se v knihovnách  v r. 2007 pohybovala na úrovni 53%(roční průměr všech kooperujících knihoven dohromady), u městských veřejných knihoven na úroveň 57%, u krajských knihoven 64% a u specializovaných, odborných knihoven pak na 41% (!) ).

Graf průměrné procentuální užitečnosti báze národních autorit pro jednotlivé kooperující knihovny za rok 2007

Harmonogram školení a počty proškolených pracovníků

Ve všech nově zapojených knihovnách proběhlo v r. 2007 školení pracovníků v celkovém objemu více jak 232(!) vyučovacích hodin a proškoleno bylo lektory NK ČR 97(!) pracovníků a pracovnic (podrobná tabulka).

Odstraňování duplicit, harmonizace a aktualizace lokálních bází autorit

Odstraňování duplicit, harmonizace a aktualizace lokálních bází autorit v jednotlivých knihovnách pokračovalo v různé míře intenzity, která je odvislá od konkrétních možností knihoven (zejména personálních). Spolupracující knihovny jsou si vědomy významu tohoto nezbytného kroku kooperace. V této činnosti pokračovaly v roce 2007 a budou pokračovat i v následujících letech.

Odstraňování duplicit, harmonizace a aktualizace v NK ČR

Pokračovalo odstraňování duplicit v přístupových rejstřících bibliografických bází NK ČR a harmonizování záhlaví bibliografických bází se souborem národních autorit. Externí spolupracovníci provedli v r. 2007 celkem téměř 60 tisíc změn/oprav/napojení (v převážné míře s velmi nízkým počtem výskytů a tudíž je počet změn nižší, než v minulých letech) neautorizovaných záhlaví záznamů bibliografické báze na autoritní záhlaví/záznamy z báze národních autorit v rámci bibliografických záznamů bází NKC01 a SLK01 (báze Slovanské knihovny). Ke konci roku 2006 bylo tedy v bibliografické bázi NKC01 již celkem 1.319.tis.(!) a v bázi SLK01 104 tis. vazeb na autority (z celkového množství 1.703.238 bib. záznamů v NKC01, resp. 363.981 bib. záznamů v bázi SLK01).

Harmonizační práce se čím dál více stávají náročnější (napojování méně frekventovaných a tudíž i méně známých autorů) - časově i intelektuálně. Pracovník musí na základě pouhého názvu knihy rozhodnout, zda přiřadí/nahradí neautorizované záhlaví některým z existujících autoritních, příp. je-li nutné vytvořit pro daný bibliografický záznam/-y zcela novou autoritu. Několik nejschopnějších externistů, kteří dlouhodobě spolupracují s ONJA NK ČR a jsou i vyškoleni, napomáhalo pracovníkům ONJA NK ČR i v roce 2007 v revizi návrhů nových, nekomplikovaných autoritních záznamů. K zaplacení těchto prací slouží část finančních prostředků z položky „Služby“.

Vzhledem k pokračující retrokonverzi generálního katalogu NK ČR bude nutné ještě několik let s touto činností pokračovat v neztenčené míře. Bez pomoci externistů by tuto činnost nebylo možné vykonávat, rozsah prací zcela přesahuje fyzické možnosti samotného oddělení národních jmenných autorit i dalších pracovníků NK ČR (činnosti externistů jsou financovány z grantových peněz). Tyto práce jsou důležité nejen pro samotnou NK ČR, ale mají význam zejména pro ostatní české knihovny vzhledem k tomu, že záznamy z bibliografické báze NK ČR (NKC01) využívají/přebírají hojně ostatní české knihovny (prostřednictví JIB, SK CASLIN či přímo z NKC01) pro každodenní katalogizaci i pro retrokatalogizaci, příp. retrokonverzi.

Technické vybavení (PC) pracoviště pro externisty v NK ČR zaostávalo za současnými požadavky SW (AKS – ALEPH). Bylo třeba zcela obnovit HW vybavení. Nákup 7ks PC (z větší části formou spoluúčasti NK ČR – 4ks PC a 1ks notebook pro ONJA) umožní v několika následujících letech externím spolupracovníkům kvalitní a bezproblémovou práci na odstraňování duplicit a harmonizaci rejstříků bází NK ČR.

Závěr

Probíhající kooperaci českých knihoven při tvorbě a využívání souborů národních autorit lze bez nadsázky označit za úspěšnou a pro spolupracující knihovny i velmi  užitečnou (viz grafy a statistiky).

Zpracoval: PhDr. Zdeněk Bartl
odborný garant podprogramu VISK9/II
Praha 7. 3. 2008

02.04.2008