VISK
 

VISK 9
CASLIN - Rozvoj Souborného katalogu CASLIN a souboru národních autorit


Zpráva o realizaci projektu "Kooperativní tvorba a využívání souborů národních autorit" v českých knihovnách za rok 2004

NK ČR jako kooperačně-koordinační, metodické a konzultační centrum projektu

Projekt "Kooperativní tvorba a využívání souborů národních autorit" koordinuje a odborně garantuje oddělení národních jmenných autorit NK ČR (dále jen ONJA). Toto oddělení spravuje bázi národních autorit (vykonává vrchní supervizi/schvaluje všechny návrhy nových záznamů autorit a návrhy oprav, provádí správu a údržbu báze atd.), vytváří metodické pokyny pro kooperativní spolupráci (k nahlédnutí na adrese - viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=fond_autority.htm ), spoluvytváří katalogizační politiku (spravuje bázi dotazů k problematice jmenných autorit - viz http://katdotaz.nkp.cz/hledej.phtml?
id=&druhdotazu=AUT&aacr2r=&unimarc=&charakt=&stavres=
) a poskytuje konzultace (nejen) kooperujícím knihovnám.

Technickou podporu projektu poskytuje oddělení knihovního systému NK ČR (ALEPH licence, vzájemná komunikace všech ALEPH knihoven atd.). Z39.50 server spravuje a pomocné programy pro komunikaci ostatních knihovnických systémů s ALEPHem udržuje dle zadání a pokynů ONJA NK ČR firma Cosmotron Bohemia z Hodonína.

V červnu 2004 NK ČR změnila formát ukládaných dat (z UNIMARCu na MARC21). Poté NK ČR zajistila výstupy z báze národních autorit v obou používaných formátech (primárně v MARC21, pro knihovny zůstávající ještě u formátu UNIMARC pak taktéž v tomto formátu). Pro dodávání návrhů nových autorit (pomocí Z39.50 serveru) bylo připraveno SW prostředí pro příjem autorit v obou formátech.

Přehled podaných projektů v r. 2004

Kooperující knihovny

Přehled všech aktivně kooperujících knihoven je k vidění na adrese http://vega.nkp.cz/loginy.php .
V roce 2004 se počet kooperujících knihoven rozrostl o dalších šest knihoven, celkový počet kooperujících knihoven je v současnosti 37 (všechny centrální krajské knihovny, 16 veřejných městských knihoven a řada ústředních odborných knihoven, jako je např. Státní technická knihovna či Národní lékařská knihovna).

Ke komunikaci s bází autorit využívají knihovny "aktivního" klienta protokolu Z39.50. Pro pasivní spolupráci, tzn., že knihovny pouze využívají záznamy z báze národních autorit, nevytváří a nedodávají žádné nové autority, lze využít jednodušší, "pasivní" variantu klienta protokolu Z39.50. Počet takto "spolupracujících" knihoven není evidován, ale podle informací z firem produkujících knihovnické systémy na českém trhu a distribuujících klienty (verzi search/retrieve) protokolu Z39.50, jich však bude nejméně tolik, kolik je aktivně spolupracujících knihoven.
Pro kooperující knihovny je využívání báze národních autorit již zcela rutinní, samozřejmou každodenní činností.

Počty záznamů v bázi autorit

Ke konci roku 2004 bylo v bázi národních autorit uloženo k využití celkem 225 tisíc autoritních záznamů (personálních je 190 tisíc, korporací pak 34 tisíc) Celkový přírůstek autoritních záznamů jmenných za rok 2004 činil 48 tisíc záznamů (personálních autorit bylo 34 tisíc a 14 tisíc autoritních záznamů korporací), což je nejvyšší roční přírůstek od počátku existence projektu. Z toho ONJA NK ČR vytvořila a dodala téměř 8 tisíc autorit. Dalších více jak 9 tisíc návrhů autorit dodaly ostatní oddělení NK ČR (jmenná a věcná katalogizace, Slovanská knihovna, hudební oddělení, analytického popisu, speciálních fondů, katalogizace starých tisků atd.) Zbytek ročního přírůstku do báze dodaly dohromady spolupracující knihovny.

Přesné údaje o počtech záznamů:

AUT10 Vytvořeno za rok 2003 záznamů celkem k 1.1. 2004 záznamů celkem k 1.1. 2005 vytvořeno za r. 2004
platné jmenné autority JA+KA 39502 178837 225 173 48 186
personální autority 28446 158268 190 525 34 074
korporativní autority 11056 20569 34 648 14 048
zrušené autority 1779 3117 4547 1300
NKČR 17124 nezjišťováno nezjišťováno 17041
jiné knihovny 22378 nezjišťováno nezjišťováno 31145

Počty celkově dodaných návrhů nových autorit (resp. oprav stávajících) z jednotlivých kooperujících knihoven jsou k vidění na adrese http://vega.nkp.cz/loginy.php

Užitečnost báze národních autorit pro každodenní katalogizační praxi se v kooperujících knihovnách pohybovala v r. 2004 v průměru na úrovni 62% (u veřejných městských knihoven to bylo více jak 72%, u krajských knihoven průměrně 64% a u specializovaných, odborných knihoven pak kolem 31%).

Tabulka průměrné procentuální užitečnosti báze národních autorit pro jednotlivé kooperující knihovny

Tabulka průměrné procentuální užitečnosti báze národních autorit pro jednotlivé kooperující knihovny

Harmonogram školení a počty proškolených pracovníků

Ve všech nově zapojených knihovnách proběhlo v r. 2004 školení pracovníků v celkovém objemu 144 hodin a proškoleno bylo lektory NK ČR 50 pracovníků a pracovnic (podrobná tabulka viz níže).

Rok 2004   Poznámka
31.května - 2.června Městská knihovna Tábor proškoleno 5 pracovnic
21. - 23. června Centrální katolická knihovna proškoleni 4 pracovníci
5. - 7. října Knihovna města Ostravy Proškoleno 12 pracovnic
18.- 20. října SVK Ústí n. Labem Proškoleno 19 pracovníků
25.října, 1-2.listopadu Knihovna muzea města Plzně; STK Praha Proškoleni 2 pracovníci + 1 pracovnice STK
15.-16. a 22.listopadu Knihovna VŠE Praha Proškoleno 7 pracovníků
    Celkem: 50 pracovníků vyškoleno

Odstraňování duplicit, harmonizace a aktualizace lokálních bází autorit

Odstraňování duplicit, harmonizace a aktualizace lokálních bází autorit v jednotlivých knihovnách pokračovalo v různé míře intenzity, která je odvislá od konkrétních možností knihoven (zejména personálních). Spolupracující knihovny jsou si vědomy významu tohoto nezbytného kroku kooperace. V této činnosti pokračovaly v roce 2004 a budou pokračovat i v následujících letech (některé knihovny s početně malým fondem zvládly harmonizační práce již v průběhu r. 2004, knihovny s rozsáhlejším fondem budou pokračovat i v letech následujících).

Odstraňování duplicit, harmonizace a aktualizace v NK ČR

Pokračovalo odstraňování duplicit v přístupových rejstřících bibliografických bází NK ČR a harmonizování záhlaví bibliografických bází se souborem národních autorit. Za pomoci externistů bylo v r. 2004 provedeno celkem ve více jak 170.000 záznamech bibliografické báze NKC01 a SLK01 (báze Slovanské knihovny) napojení na autority. Ke konci roku 2004 bylo tedy v bibliografické bázi NKC01 již celkem 1.049.916(!) vazeb na autority.
Vzhledem k pokračující retrokonverzi generálního katalogu NK ČR bude nutné ještě několik let s touto činností pokračovat v neztenčené míře. Bez pomoci externistů by tuto činnost nebylo možné vykonávat, rozsah prací zcela přesahuje fyzické možnosti samotného oddělení národních jmenných autorit i dalších pracovníků NK ČR (činnosti externistů jsou financovány z grantových peněz). Tyto práce jsou důležité nejen pro samotnou NK ČR, ale mají význam zejména pro ostatní české knihovny vzhledem k tomu, že záznamy z bibliografické báze NK ČR (NKC01) využívají/přebírají hojně ostatní české knihovny (prostřednictví JIB, SK CASLIN či přímo z NKC01) pro každodenní katalogizaci i pro retrokatalogizaci, příp. retrokonverzi.

Vzhledem k tomu, že se v roce 2004 rozšířil počet knihoven(výrazně vzrostl počet pracovníků připojovaných do AUT10 z jiných knihoven), které začaly využívat systém ALEPH (dosud to byly pouze NK ČR, MZK Brno a VK Olomouc; nyní je to i KK K.Vary, SVK Plzeň, Knihovna VŠE Praha a ETF UK Praha) bylo nutné pro zachování možnosti bezproblémového přímého přístupu těchto knihoven do bází NK ČR navýšit stávají nedostatečný počet ALEPH Staff licencí. Tyto NK ČR zakoupila z vlastních prostředků (Matching fund NK ČR). Potřebný počet licencí pro bezproblémovou komunikaci alephovských knihoven s NK ČR bude nutné zajistit v r. 2005.

Kontrola věcného plnění VISK9/II z MK ČR

V r. 2004 byla v ONJA NK ČR provedena MK ČR kontrola věcného plnění projektu v rámci programu VISK. Kontrola nezjistila žádné nedostatky. Doporučila další rozšiřování počtu spolupracujících knihoven, zejména o zbylé velké a centrální oborové knihovny (Národní muzeum, Akademie věd). Dále doporučila sledovat statistiku užitečnosti báze národních autorit pro katalogizační praxi v kooperujících knihovnách.

Závěr

Probíhající kooperaci českých knihoven při tvorbě a využívání souborů národních autorit lze bez nadsázky označit za úspěšnou a pro spolupracující knihovny i velmi užitečnou.


Zpracoval: PhDr. Zdeněk Bartl
odborný garant podprogramu VISK9/II

Praha 11.4.2005

14.03.2007